Tradicijske manifestacije
Loparska noć
Da bi se narodni običaji i tradicija održali i prenijeli mlađim generacijama, te predstavili turistima na zanimljiv način, u Loparu se od 2007. održava manifestacija “Loparska noć – povratak korijenima”. Od samih početaka Loparska noć oduševljava sve prisutne, jer u svojevrsnom igrokazu uključuje cijelo mjesto i sve prisutne, kostimirani su brojni mještani i otočani, a u aktivnostima nerijetko sudjeluju i sami turisti.
Loparska noć oživljava i prezentira stare zanate i umijeća kojima su se Loparani bavili, autentične alate kojima su se koristili, njihove davne prehrambene navike. Tragovi su prisutni u svakodnevnom životu, ponešto se još i danas nađe u uporabi li se cijeni kao vrijedan podsjetnik na prošla vremena.
Vrhunac večeri je dostojanstvena povorka koja iz Lopara ispraća sv. Marina, prema lokalnoj legendi kojom je sv. Marin rođenjem vezan za Lopar.
Ribarske fešte
Ribarenje je othranilo brojne generacije u Loparu, a i danas se neke obitelji aktivno bave ribarstvom te na loparske stolove donose svježu ribu iz našeg akvatorija. Iako se danas koriste suvremene tehnike, nismo zaboravili ni na tradicijski način ribarenja.
Tijekom ljeta u Loparu se održava nekoliko ribarskih fešta, vrlo popularnih i među turistima i među mještanima.
Loparski ribari demonstriraju starinski način ribolova potežući mrežu iz mora, a svježe ulovljena riba priprema se na razne načine, pred očima prisutnih. KUD San Marino predstavlja tradicionalne plesove tanac i pojku uz zvukove pučkog puhačkog glazbala, miha.
Uz izvrsnu hranu, čašu domaćeg vina i veselu živu glazbu lako je opustiti se i uživjeti u jednostavnu primorsku idilu našeg malog ribarskog mjesta, pa ne propustite sudjelovati na našoj ribarskoj fešti.
Eko-etno fest
Volite autohtono i tražite autentično? Eko-etno fest je upravo za vas!
Ručno rađeni suveniri, domaći proizvodi te puno ljubavi utkano u svaki proizvod mame vas da ih uzmete u ruku i razgledate, sve dok ne pronađete nešto baš po svome guštu!
Uvertira je to u večernji program prezentacije tradicionalnog puhačkog instrumenta – MIHA, koji nekad bio jedini instrument na ovim prostorima i koji je uveseljavao ljude u svim prigodama. U mih (gajde) se puhalo na proslavama vjenčanja i rođenja, uz njega se plesalo za blagdane i maškare….
Uvertira je to u večernji program prezentacije tradicionalnog puhačkog instrumenta – MIHA, koji nekad bio jedini instrument na ovim prostorima i koji je uveseljavao ljude u svim prigodama. U mih (gajde) se puhalo na proslavama vjenčanja i rođenja, uz njega se plesalo za blagdane i maškare…. Na Smotri miha možete doživjeti djelić nekadašnjeg ugođaja iz života ovdašnjih ljudi, njihove plesove, pjesme, veselje… Zasigurno ćete i Vi nakon toga biti veseliji!
Eko-Etno fest se održava na otvorenom, u prekrasnom ambijentu parka “Kapić”. Ulaz je besplatan.
Mala gospa
Lopar ima dugu tradiciju obilježavanja zavjetnog blagdana Male gospe, 8. rujna. Tijekom ovog blagdana gosti Lopara na cjelovit način mogu upoznati kulturu mjesta, od religijskih i kulturnih običaja i tradicionalne gastronomije, do suvremenih glazbenih i gastronomskih dostignuća.
Proslava počinje već od ranog jutra, kad se hodočasnici praćeni brojnim turistima okupljaju oko crkve Rođenja Blažene Djevice Marije, a svete mise održavaju se u 10:00, 15.00 i 17.00.
U poslijepodnevnim satima priprema se pučka svečanost, uz obavezna tradicionalna jela od kojih svakako valja izdvojiti i kušati sočivo (bogata juha s grahom, slanutkom, lećom i kukuruzom), a diljem mjesta tijekom cijeloga dana peku se janjetina, odojak i vol na ražnju.
Centralno mjesto proslave je veliki šator u kojem mještani pripremaju zabavni program uz nastupe KUD “San Marino” i gostujućih folklornih ili pjevačkih skupina, a kulminacija večeri je koncert popularne domaće estradne zvijezde.
Rabska fjera
Rabska fjera je prvi, najveći i najznačajniji srednjevjekovni festival u Hrvatskoj. Temelji se na tradiciji započetoj 21. srpnja 1364. kada je rapsko gradsko vijeće odlučilo odati počast kralju Ljudevitu Velikom koji je Rab oslobodio mletačke vlasti. Taj se dan posvećuje i sv. Kristoforu, svecu zaštitniku grada Raba. Fjera je u prošlosti trajala 14 dana, kada je stanovništvo otoka slavilo moći sveca kojemu se pripisuje zasluga za spašavanje grada od uništenja, a tijekom Fjere svi su stanovnici bili jednaki, i siromasi i plemstvo jednako su slavili i uživali u slobodi.
Tijekom Fjere stari se grad Rab vraća u prošlost. Mali obrtnički dućani i zanatske radionice izlaze na gradske ulice nudeći posjetiteljima jedinstvenu priliku da na licu mjesta vide kako se na tradicionalni način izrađuje pojas za hlače ili mirisna pomada, ili kako se pletu bogate frizure i ukrašavaju sićušnim cvjetićima, baš kao u srednjem vijeku. Zrakom se širi miris svježe prženih šulčića, dok na plaži pod zidinama grada niče cijelo ribarsko naselje izgrađeno u potpunosti tradicionalnim alatima, čak se i djeca igraju tradicionalnim igračkama.
Tijekom Fjere ulice odzvanjaju glazbom i pjesmom, a posjetitelji u prolazu kušaju svježe pečenu tunjevinu, fritule, sir i vino.
Loparski maškari
Tradicija karnevala prisutna je diljem Mediterana, a u našim krajevima zadržale su se narodne tradicije i običaji. Kako pokladne maske imaju zadatak otjerati zimu da bi moglo nastupiti proljeće, pokladne maske moraju biti strašne, zubate i rogate, kako bi prestrašile zimu i otjerale ju.
Loparski maškari su ponos mjesta jer njihova tradicija traje više od 150 godina. Na otoku Rabu Lopar je jedino mjesto sa specifičnom pokladnom tradicijom, autohtonom maskom i običajima. Posljednjeg dana karnevala, na tzv. Mesopust, loparski maškari stavljaju tradicionalnu pokladnu masku, klobuk i vizeru, te pjevajući stare loparske pjesme obilaze mjesto i tjeraju zimu, ulazeći u kuće mještana koji ih nude okrijepom, domaćim jelima i pićem.
Naša Rajska plaža neodoljivo podsjeća na brazilsku Copacabanu i stoga ne čudi da je upravo ona domaćin Festivala sambe na kojem brojne samba skupine iz cijelog svijeta svojim plesovima, svirkom i vrućim samba ritmovima mame uzdahe brojnih turista.
Festival skulptura u pijesku - Lopar
Rajska plaža se tijekom lipnja se pretvara u atelje na otvorenom, gdje brojni mladi umjetnici punih tjedan dana stvaraju originalne skulpture u pijesku.
MITAS 4 ISLANDS je brdska biciklistička utrka preko 4 kvarnerska otoka - utrka u kojoj je svaki otok jedna etapa, kozji putevi su staza, a more vam stalno namiguje!
Aktivnosti
U ponudi su brojni moderno opremljeni sportski tereni među kojima se ističu teniski tereni i malonogometno igralište s umjetnom travom.
Lopar nudi svakodnevno poludnevna putovanja brodom sa staklenim dnom u akvatoriju Lopara i Golog otoka i Grgura.
Posebnosti Lopara
Pješčani raj
Bogata kultura i povijest
Oaza prirodnih ljepota