O Loparu

Povijest i kultura

Tragovi naseljenosti na otoku, pa tako i u Loparu su vrlo stari, što dokazuju brojna prapovijesna nalazišta, gradine i grobni humci, te artefakti koji potvrđuju kontinuitet života na otoku. Pisanih tragova je malo, no legenda kaže da je Lopar rodno mjesto sv. Marina, klesara i utemeljitelja Republike San Marino. 
Postoji nekoliko objašnjenja podrijetla imena Lopar: dok jedni smatraju da ime potječe od latinske riječi Eporium što znači isturen, drugi pronalaze podrijetlo imena u imenu grčkog otoka Paros koji je u antičko vrijeme bio poznat po mramoru. 

Mramor se od davnina iskorištavao i na Golom otoku i kod Lopara pa se pretpostavlja da je najbliža lokacija dobila ime Neos Paros (Novi Paros), Neoparo ili Epario koje se kasnije preoblikovalo u – Lopar. Također, neki su mišljenja da je ime slavenskog podrijetla s obzirom da “Lopar” označava lopatu ili pliticu na koje prostor Lopara u odnosu na ostali dio otoka, zaista i podsjeća.

Legenda o sv. Marinu

Lopar je rodno mjesto sv. Marina – klesara i osnivača Republike San Marino. Njemu u čast, ime “San Marino” danas
nose Turističko naselje, Autokamp i kulturno – umjetničko društvo u Loparu, a u centru mjesta nalazi se i spomen-obilježje sv. Marinu.  

Prema narodnom pripovijedanju, Marin se rodio u Loparu u 3. st, prije više od 1700 godina. Izučivši klesarski zanat, otplovio je trbuhom za kruhom preko Jadranskog mora. Pristao je na obalu apeninskog poluotoka, u blizini današnjeg grada Riminija. Vrlo brzo postao je cijenjen u kršćanskoj zajednici, ali i progonjen zbog svojih kršćanskih propovijedi, pa je u bijegu pronašao utočište na brdu Titan. Ubrzo su i drugi prognanici privučeni sigurnošću brda Titana i glasom o svetosti pustinjaka Marina, slijedili njegov trag. 

Tako su se oko njega okupili brojni vjernici i stvorili malu zajednicu, a “srce” njihove kršćanske vjere bila je mala crkvica koju su ondje sagradili. To su bili počeci Republike San Marino – najstarije republike u Europi.  Nakon smrti, Marin je pokopan upravo u toj kapelici koju je sam sa svojom zajednicom podigao. Kasnije je proglašen svecem i zaštitnikom Republike San Marino. 

Dan sv. Marina slavi se 3. rujna i to je državni praznik u San Marinu. Loparani mu odaju počast uprizorenjem njegova
života i napuštanja rodnog Lopara, svake godine tijekom manifestacije “Loparska noć – povratak korijenima”.

Običaji i tradicija

Nositelj i čuvar loparske tradicije i običaja je KUD “San Marino” koje djeluje od sredine 1980-ih, a formalno je osnovano 1998. godine, s temeljnom idejom očuvanja kulturne baštine i obnove tradicije mjesta. U ljetnim se mjesecima tradicionalnim plesovima “tanac” i “pojka” uz zvukove specifičnog puhačkog instrumenta – miha više puta i u raznim prigodama predstavljaju turistima.  Raspored nastupa potražite na informativnim pločama u hotelu ili turističkom naselju.

Loparski maškari su posebna pokladna tradicija koja specifičan i jedinstven način već više od 150 godina obilježava kraj zime i dolazak proljeća. Očuvana  je tradicija izrade pokladnih maski kao i sam pokladni ritual, u kojem sudjeluje cijelo mjesto. 
Da bi se narodni običaji i tradicija održali, prenijeli mlađim generacijama, ali i predstavili turistima, početkom rujna
održava se manifestacija  Loparska noć – Povratak korijenima.

Uz uprizorenje života sv. Marina i njegova odlaska s otoka, Loparska noć je jednodnevna prezentacija starih loparskih običaja, te zanata i umijeća kojima su se naši stari bavili, alata kojima su se koristili, njihovih prehrambenih navika, a ponešto od svega još se i danas nađe u uporabi ili se cijeni kao vrijedan podsjetnik na prošla vremena.

Križevo

Zadnje nedjelje u travnju zavjetni je blagdan svih Rabljana, pa tako i Loparana – Križi, kada vjernici svih župa na otoku
hodočaste u grad Rab. Zavjet je povezan s epidemijom kuge koja je harala otokom sredinom 15. st. pritisnuti tom
velikom nevoljom, mnogi su spasenje i nadu pronašli u vjeri, pa su sebe i svoje potomke zavjetovali Spasitelju Isusu
Kristu. Toga dana Loparani u velikoj povorci pješače (preko brda, Premužićevom stazom preko Fruge) do katedrale
Uznesenja Marijina u gradu Rabu, gdje se na misnom slavlju skupljaju s hodočasnicima iz ostalih mjesta.

Flora i fauna

Otok Rab jedan je od najzelenijih otoka na Jadranu, zbog čega ga ponekad nazivaju “smaragdnim otokom”. Iako istočna strana otoka djeluje vrlo pusto, zbog bure koja zimi puše brzinom i do 200 km/h, otok je  većim dijelom prekriven zelenim površinama, ponajviše borovim šumama i šumama hrasta crnike. Na području Lopara, u područjima pjeskovitog tla, nalaze se i područja  prekrivena trstikom koja svojim korijenjem učvršćuje pijesak i sprječava eroziju tla, stvarajući jedinstvene polupustinjske krajolike. 

Flora poluotoka Lopara je izrazito raznolika jer se tu isprepliću kontinentalni i mediteranski klimatski utjecaji. Ovdje rastu brojne vrste samoniklog mediteranskog bilja, a od uzgojnih kultura valja spomenuti vinovu lozu, maslinu,
smokvu, te osobito krumpir i rajčicu. Specifično pjeskovito tlo Loparskog polja izuzetno je plodno, pa su tijekom povijesti bile poznate loparske rajčice (“pumidor”) i loparski krumpir. Danas se ove namirnice vraćaju na stol u novoj
gastronomskoj interpretaciji, ali i u tradicionalnim jelima. Kušajte ih!

Biljke poluotoka i veće koncentracije vrsta flore konstantno se označavaju unutar projekta Transverzala botana. Od životinjskih vrsta, osim kućnih ljubimaca, Loparani uzgajaju ovce, a u prirodi se najčešće sreću zec, kunić, fazan, te
neke ptice grabljivice. Na obližnjem otoku Grguru moguće je susresti i krupnu divljač poput jelena lopatara i srne. U akvatoriju Lopara obitava i nekoliko skupina dobrih dupina. Uz malo sreće možda ćete ih susresti na moru i snimiti nezaboravne prizore igre dupina.

Okolni otočići

Lopar okružuju brojni otoci i otočići idealni za dnevne izlete. Najpopularniji među njima su Goli otok, Grgur, Lukovac i Školjić.

Goli otok nezaobilazna je izletnička destinacija – u prošlosti bio je  poznat  kao najveća kaznionica  na području bivše Jugoslavije, te i dan danas izaziva zanimanje brojnih posjetitelja zbog vidljivih ostataka svoje surove prošlosti. Danas je popularan i kao trekking lokacija, pa se na njemu povremeno održava utrka Rab Trekk. Opremite se vodom i dobrom obućom i istražite sve tajne Golog otoka.

Obližnji Sv. Grgur privući će vas uvalama okruženima gustim zelenilom, a u šetnji otokom nerijetko ćete sresti druželjubive jelene, srne i ostale životinje koje ondje obitavaju. Ponudite im jabuku i steknite novog prijatelja.

Otočić Lukovac smjestio se nedaleko Rajske plaže pa se do njega može i doplivati, što ga čini izuzetno atraktivnim i popularnim. Čest je motiv fotografija i idealan memento s otoka Raba.

Otočić Školjić pažnju posjetitelja privlači zanimljivim oblicima stijena, pa uz malo mašte ondje možete naći bezbroj likova u kamenu.

Paradise Samba Festival - Lopar

Naša Rajska plaža neodoljivo podsjeća na brazilsku Copacabanu i stoga ne čudi da je upravo ona domaćin Festivala sambe na kojem brojne samba skupine iz cijelog svijeta svojim plesovima, svirkom i vrućim samba ritmovima mame uzdahe brojnih turista.

Festival skulptura u pijesku - Lopar

Rajska plaža se tijekom lipnja se pretvara u atelje na otvorenom, gdje brojni mladi umjetnici punih tjedan dana stvaraju originalne skulpture u pijesku.

MTB 4 Islands

MITAS 4 ISLANDS je brdska biciklistička utrka preko 4 kvarnerska otoka - utrka u kojoj je svaki otok jedna etapa, kozji putevi su staza, a more vam stalno namiguje!

Fruga Art Trail

 
Nastala je umjetnička staza Fruga Art Trail koja poziva posjetitelje na šetnju Premužićevom stazom na visoravni kako bi otkrili krajobrazne umjetničke projekte na različitim lokacijama.

 

AEROBIK aktivnosti na plaži

RAJSKA PLAŽA ČRNIKA - Ponedjeljak - Subota 10:00

PLAŽA LIVAČINA - Ponedjeljak - Srijeda - Petak od 17:00

PLAŽA GORNJI MEL - Utorak i četvrtak od 17:00

 

Geopark Lopar

Geološki park Lopar, s ukupno 50 geoloških točaka, unutar Geoparka Otok Rab (Rab), obiluje zanimljivim geološkim detaljima i odlikuje se oskudnom vegetacijom.

Rab Paradiso Trail

Rab Island Trail jedna je od najpopularnijih staza Hrvatske treking lige koja se održava od 2007. Sudionici nastupaju u 3 kategorije za muškarce i 3 za žene.

Mala Gospa

Slavlje počinje rano ujutro (8. rujna) kada se oko crkve Rođenja Blažene Djevice Marije okupljaju hodočasnici praćeni brojnim turistima, a bogoslužja su u 10, 15 i 17 sati.

Loparske maškare

Loparske maškare ponos su mjesta jer njihova tradicija traje više od 150 godina. Na otoku Rabu Lopar je jedino mjesto sa specifičnom tradicijom, autohtonim maskama i nošnjama.

Festival skulptura od pijeska

Rajska plaža postaje nadrealni svijet pješčanih skulptura koje oduzimaju dah! Pridružite se našem festivalu skulptura od pijeska i uživajte u umjetnosti stvaranja skulptura od pijeska!

Rab Archaeological (T)races

Projekt Rab Archaeological (T)races, nastao iz ideje o stvaranju muzeja na otvorenom, predstavlja 30-ak arheoloških lokaliteta na otoku Rabu.

Aktivnosti

Za sve one koji žele svoj sunčani odmor provesti aktivno, prepustite se avanturističkom i športskom duhu i odmorite se na otoku Rabu.

U ponudi su brojni moderno opremljeni sportski tereni među kojima se ističu teniski tereni i malonogometno igralište s umjetnom travom.

Lopar nudi svakodnevno poludnevna putovanja brodom sa staklenim dnom u akvatoriju Lopara i Golog otoka i Grgura.

Posebnosti Lopara

Pješčani raj

Bogata kultura i povijest

Oaza prirodnih ljepota

LOPAR otok Rab