Geopark i arheologija

Svakako posjetite Podšilo i pogledajte rimsku keramičarsku peć, graditeljsku i kućansku keramiku te ostatke antičkih zidova. Preporučamo posjetiti i geološki vrt Lopar u kojem možete vidjeti geološke zanimljivosti i rijetku vegetaciju uz besplatno stručno vođenje.

U Loparu postoji nekoliko arheoloških lokaliteta, a česti je predmet i geoloških istraživanja zbog izuzetnog krajolika i geomorfoloških oblika.
Tragovi naseljenosti na Rabu su stari. Ostaci materijalne kulture na loparskom poluotoku pronađeni su 60 – ih godina 20. st. Otkriveno je paleolitsko nalazište s dosta kremenih artefakata. Najviše je toga nađeno u blizini pitke vode pa se pretpostavlja da je tu bilo prethistorijsko naselje.
Gradine i grobni humci pronađeni na Rabu svjedoče o obitavanju Liburna. Do sada je otkriveno 9 nalazišta iz razdoblja prapovijesti, od čega su dva (gradine) locirana na flišnom poluotoku Lopara, a ostalih sedam na dijelu vapnenačkog Kamenjaka koji okružuje loparsko polje. Od nekropola je najbolje istražena ona na Gromačici gdje je nađen bodež, brončana sjekira, igla sa zavojnicama i sl. Za kasnije razdoblje postoje pretpostavke o grčkoj kolonizaciji Lopara kod Punte Zidine. Ondje je postojala gradina s kontrolnom, obrambenom i sklonišnom funkcijom, najvjerojatnije s kontinuitetom od antike do ranog bizantskog vremena. Nakon toga došli su Kelti, a zatim i Rimljani koji su ovdje vladali do pada Rimskog carstva 476. godine.
Posebno je zanimljiva djelomično očuvana rimska keramičarska peć na lokalitetu Podšilo, na kojoj je Institut za arheologiju u Zagrebu u proljeće 2009. godine proveo zaštitna arheološka iskapanja. Uz otkriće keramičarske peći na širem prostoru uz lokalitet Podšilo otkriven je cijeli niz pokretnih i nepokretnih nalaza koji ukazuju na vrlo intenzivan život ovog prostora u doba rimske antike – mnoštvo površinskih nalaza ulomaka rimske graditeljske i kućanske uporabne keramike te amfora. Iz brojnih pokretnih nalaza keramike i ostataka antičkih zidova na širem prostoru ovog lokaliteta, može se naslutiti da je nalaz rimske keramičarske peći tek dio jednog većeg gospodarskog kompleksa i to lokalne rimske keramičarske radionice.

Neko je vrijeme otok Rab bio pod vlašću Ostrogota i Bizanta. Povijesni razvoj loparskog prostora i otoka Raba moguće je gledati kroz etape: od Liburna do doseljenja Slavena, od slavenskog doseljenja do 1409. godine, razdoblje mletačke vlasti (1409. – 1797.), austrijska, odnosno autro – ugarska etapa, razdoblje u okviru južnoslavenske države i suvremena etapa samostalne Hrvatske.

Geološki vrt Lopar s ukupno 50 označenih geoloških točaka, u sklopu Geoparka otoka Raba obiluje geološkim zanimljivostima i rijetkom vegetacijom. Na brojnim geološkim točkama mnoštvo je fosila, a posebno oblikovane stijene i geološki profili plijene pažnju svojom neobičnošću.
Projekt “Geopark otok Rab” je zamišljen u svrhu upoznavanja otočana i njihovih gostiju s posebnim vrijednostima prirodne baštine te valorizacije već prepoznatih lokaliteta na međunarodnoj razini i poticanja razvoja geoturizma kao zasebne grane turističke ponude u Hrvatskoj.
Za sve turiste se tijekom turističke sezone organiziraju besplatna stručna vođenja kroz geološke i arheološke lokalitete Lopara.

Paradise Samba Festival - Lopar

Naša Rajska plaža neodoljivo podsjeća na brazilsku Copacabanu i stoga ne čudi da je upravo ona domaćin Festivala sambe na kojem brojne samba skupine iz cijelog svijeta svojim plesovima, svirkom i vrućim samba ritmovima mame uzdahe brojnih turista.

Festival skulptura u pijesku - Lopar

Rajska plaža se tijekom lipnja se pretvara u atelje na otvorenom, gdje brojni mladi umjetnici punih tjedan dana stvaraju originalne skulpture u pijesku.

MTB 4 Islands

MITAS 4 ISLANDS je brdska biciklistička utrka preko 4 kvarnerska otoka - utrka u kojoj je svaki otok jedna etapa, kozji putevi su staza, a more vam stalno namiguje!

Fruga Art Trail

 
Nastala je umjetnička staza Fruga Art Trail koja poziva posjetitelje na šetnju Premužićevom stazom na visoravni kako bi otkrili krajobrazne umjetničke projekte na različitim lokacijama.

 

AEROBIK aktivnosti na plaži

RAJSKA PLAŽA ČRNIKA - Ponedjeljak - Subota 10:00

PLAŽA LIVAČINA - Ponedjeljak - Srijeda - Petak od 17:00

PLAŽA GORNJI MEL - Utorak i četvrtak od 17:00

 

Geopark Lopar

Geološki park Lopar, s ukupno 50 geoloških točaka, unutar Geoparka Otok Rab (Rab), obiluje zanimljivim geološkim detaljima i odlikuje se oskudnom vegetacijom.

Rab Paradiso Trail

Rab Island Trail jedna je od najpopularnijih staza Hrvatske treking lige koja se održava od 2007. Sudionici nastupaju u 3 kategorije za muškarce i 3 za žene.

Mala Gospa

Slavlje počinje rano ujutro (8. rujna) kada se oko crkve Rođenja Blažene Djevice Marije okupljaju hodočasnici praćeni brojnim turistima, a bogoslužja su u 10, 15 i 17 sati.

Loparske maškare

Loparske maškare ponos su mjesta jer njihova tradicija traje više od 150 godina. Na otoku Rabu Lopar je jedino mjesto sa specifičnom tradicijom, autohtonim maskama i nošnjama.

Festival skulptura od pijeska

Rajska plaža postaje nadrealni svijet pješčanih skulptura koje oduzimaju dah! Pridružite se našem festivalu skulptura od pijeska i uživajte u umjetnosti stvaranja skulptura od pijeska!

Rab Archaeological (T)races

Projekt Rab Archaeological (T)races, nastao iz ideje o stvaranju muzeja na otvorenom, predstavlja 30-ak arheoloških lokaliteta na otoku Rabu.

Aktivnosti

Za sve one koji žele svoj sunčani odmor provesti aktivno, prepustite se avanturističkom i športskom duhu i odmorite se na otoku Rabu.

U ponudi su brojni moderno opremljeni sportski tereni među kojima se ističu teniski tereni i malonogometno igralište s umjetnom travom.

Lopar nudi svakodnevno poludnevna putovanja brodom sa staklenim dnom u akvatoriju Lopara i Golog otoka i Grgura.

Posebnosti Lopara

Pješčani raj

Bogata kultura i povijest

Oaza prirodnih ljepota

LOPAR otok Rab