Geopark i arheologija
Svakako posjetite Podšilo i pogledajte rimsku keramičarsku peć, graditeljsku i kućansku keramiku te ostatke antičkih zidova. Preporučamo posjetiti i geološki vrt Lopar u kojem možete vidjeti geološke zanimljivosti i rijetku vegetaciju uz besplatno stručno vođenje.
U Loparu postoji nekoliko arheoloških lokaliteta, a česti je predmet i geoloških istraživanja zbog izuzetnog krajolika i geomorfoloških oblika.
Tragovi naseljenosti na Rabu su stari. Ostaci materijalne kulture na loparskom poluotoku pronađeni su 60 – ih godina 20. st. Otkriveno je paleolitsko nalazište s dosta kremenih artefakata. Najviše je toga nađeno u blizini pitke vode pa se pretpostavlja da je tu bilo prethistorijsko naselje.
Gradine i grobni humci pronađeni na Rabu svjedoče o obitavanju Liburna. Do sada je otkriveno 9 nalazišta iz razdoblja prapovijesti, od čega su dva (gradine) locirana na flišnom poluotoku Lopara, a ostalih sedam na dijelu vapnenačkog Kamenjaka koji okružuje loparsko polje. Od nekropola je najbolje istražena ona na Gromačici gdje je nađen bodež, brončana sjekira, igla sa zavojnicama i sl. Za kasnije razdoblje postoje pretpostavke o grčkoj kolonizaciji Lopara kod Punte Zidine. Ondje je postojala gradina s kontrolnom, obrambenom i sklonišnom funkcijom, najvjerojatnije s kontinuitetom od antike do ranog bizantskog vremena. Nakon toga došli su Kelti, a zatim i Rimljani koji su ovdje vladali do pada Rimskog carstva 476. godine.
Posebno je zanimljiva djelomično očuvana rimska keramičarska peć na lokalitetu Podšilo, na kojoj je Institut za arheologiju u Zagrebu u proljeće 2009. godine proveo zaštitna arheološka iskapanja. Uz otkriće keramičarske peći na širem prostoru uz lokalitet Podšilo otkriven je cijeli niz pokretnih i nepokretnih nalaza koji ukazuju na vrlo intenzivan život ovog prostora u doba rimske antike – mnoštvo površinskih nalaza ulomaka rimske graditeljske i kućanske uporabne keramike te amfora. Iz brojnih pokretnih nalaza keramike i ostataka antičkih zidova na širem prostoru ovog lokaliteta, može se naslutiti da je nalaz rimske keramičarske peći tek dio jednog većeg gospodarskog kompleksa i to lokalne rimske keramičarske radionice.
Neko je vrijeme otok Rab bio pod vlašću Ostrogota i Bizanta. Povijesni razvoj loparskog prostora i otoka Raba moguće je gledati kroz etape: od Liburna do doseljenja Slavena, od slavenskog doseljenja do 1409. godine, razdoblje mletačke vlasti (1409. – 1797.), austrijska, odnosno autro – ugarska etapa, razdoblje u okviru južnoslavenske države i suvremena etapa samostalne Hrvatske.
Geološki vrt Lopar s ukupno 50 označenih geoloških točaka, u sklopu Geoparka otoka Raba obiluje geološkim zanimljivostima i rijetkom vegetacijom. Na brojnim geološkim točkama mnoštvo je fosila, a posebno oblikovane stijene i geološki profili plijene pažnju svojom neobičnošću.
Projekt “Geopark otok Rab” je zamišljen u svrhu upoznavanja otočana i njihovih gostiju s posebnim vrijednostima prirodne baštine te valorizacije već prepoznatih lokaliteta na međunarodnoj razini i poticanja razvoja geoturizma kao zasebne grane turističke ponude u Hrvatskoj.
Za sve turiste se tijekom turističke sezone organiziraju besplatna stručna vođenja kroz geološke i arheološke lokalitete Lopara.
Naša Rajska plaža neodoljivo podsjeća na brazilsku Copacabanu i stoga ne čudi da je upravo ona domaćin Festivala sambe na kojem brojne samba skupine iz cijelog svijeta svojim plesovima, svirkom i vrućim samba ritmovima mame uzdahe brojnih turista.
Festival skulptura u pijesku - Lopar
Rajska plaža se tijekom lipnja se pretvara u atelje na otvorenom, gdje brojni mladi umjetnici punih tjedan dana stvaraju originalne skulpture u pijesku.
MITAS 4 ISLANDS je brdska biciklistička utrka preko 4 kvarnerska otoka - utrka u kojoj je svaki otok jedna etapa, kozji putevi su staza, a more vam stalno namiguje!
Aktivnosti
U ponudi su brojni moderno opremljeni sportski tereni među kojima se ističu teniski tereni i malonogometno igralište s umjetnom travom.
Lopar nudi svakodnevno poludnevna putovanja brodom sa staklenim dnom u akvatoriju Lopara i Golog otoka i Grgura.
Posebnosti Lopara
Pješčani raj
Bogata kultura i povijest
Oaza prirodnih ljepota